logo
Çağrı Merkezi;
+90 (212) 535-7264
Bize Yazın;
iletisim@teknikfotokopi.com

Tarayıcı savaşları kızışıyor: Bu kez Opera Edgee karşı

Tarayıcı savaşları gerçekten ilginç bir hal almaya başladı. Geçtiğimiz gün Microsoft’un karşılaştırmalı pil performansı testinden sonra bu kez Opera devreye girdi. Opera, Microsoft’un gerçekleştirdiği testi “yanlı” olmakla suçladı.

Microsoft’un kendi Edge tarayıcısı ile OperaFirefox ve Chrome tarayıcıları karşı karşıya getirdiği video testinde pili en uzun süre dayanan Edge çıkmış, Chrome ise şaşırtmayarak yine pil canavarı olduğunu kanıtlamıştı. Kısa bir süre önce Opera da Chrome karşılaştırmalı bir test yapmış ve kendi tarayıcısının yüzde 50 daha tasarruflu olduğunu ortaya koymuştu. Gördüğünüz gibi aslında ana hedefte Chrome var ancak Microsoft’un testinden bu kez Opera ve Microsoft karşı karşıya gelmiş durumda.

Opera’ya göre Microsoft’un testinin hiçbir bilimsel dayanağı bulunmuyor. Nitekim Microsoft da testi laboratuvar ortamında gerçekleştirmediğini belirtmişti. Ancak Chrome ve gariban Firefox’un sesi çıkmazken Opera bu “haksızlığa” karşı geldi ve bu kez Edge’i de dahil ettiği yeni bir test gerçekleştirdi.


Opera’nın tüm detaylarını da açıkça paylaştığı testte, Opera tarayıcı Edge ve Chrome’u saf dışı bıraktı. Opera’nın reklam engelleme ve pil tasarruf özelliklerini kullandığını, ki bunun tarayıcılarıyla entegre geldiğini vurguladığı test, bakalım savaşın seyrini ne yönde değiştirecek.

Opera ve Microsoft karşı karşıya olsa da ikilinin hemfikir olduğu bir konu var: Chrome bu konuda en kötüsü